BEST FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BEST FORUM

Türkiye'nin Best Forumu

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hz.İbrahim

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
sinem_38
::::::FORUM TUTKUNU:::::::
::::::FORUM TUTKUNU:::::::
sinem_38

Kadın
Yaş : 29 Kayıt tarihi : 15/08/08 Mesaj Sayısı : 577 Yer : ||9-F Lakap :

MesajKonu: Hz.İbrahim   Hz.İbrahim Icon_minitimeSalı Eyl. 02, 2008 2:15 pm

"Bir zaman Rabbi İbrahim'i bir takım emirlerle imtihana sokmuş, o bunları yerine getirmişti. Rabbi, "Ben seni insanlara önder yapacağım" demişti. "Soyumdan da olsun." deyince o, "Onların zalim olanları için bir sözüm olmaz" buyurmuştu." (Bakara 2/124)

"İbrahim'i elçi gönderdik. Kavmine dedi ki: "Allah'a kulluk edin, O'ndan sakının. Eğer bilmiş olsanız, sizin için hayırlısı budur." (Ankebut 29/16)

"İbrahim'de ve onunla beraber olanlarda, sizin için güzel bir örnek vardır. Onlar kavimlerine şöyle demişlerdi: "Biz hem sizden hem de Allah'ın berisinde neye kulluk ediyorsanız ondan uzağız. Biz sizi tanımıyoruz. Bir tek Allah'a inanmanıza kadar bizimle sizin aranızda ebedi düşmanlık ve hınç baş göstermiştir." İbrahim'in, babasına söylediği şu söz bunun dışındadır: "Seni cezadan korumasını mutlaka isteyeceğim ama sana Allah'tan gelecek her hangi bir şeyi savmaya benim gücüm yetmez" Rabbimiz! Sana güvendik, sana yöneldik; dönüş sanadır."

"Rabbimiz! O tanımazlık edenleri bizimle deneme (bizi onların eline düşürme); bizi cezalandırma, doğrusu güçlü olan, kararını yerli yerinde veren sensin sen."

Onlarda sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü dileyen herkes için gerçekten güzel bir örnek vardır. Kim yüz çevirirse çevirsin. Allah varya, işte kimseye ihtiyacı olmayan ve en güzelini yapan odur." (Mümtehine 60/4-6)

"İbrahim Nuh'un yolunda olanlardandı.

Nitekim Rabbine temiz bir kalple geldi." (Saffat 37/83-84)

1- Göklerin ve Yerin Hâkimiyeti

"Bir gün İbrahim, babası Azer'e şöyle demişti: "Şimdi sen putları tanrılar olarak mı algılıyorsun? Gerçekten hem seni hem de kavmini açıkca yoldan çıkmış görüyorum."

İşte böyle. İbrahim'e göklerin ve yerin hâkimiyetini gösteriyoruz ki, kesin bilgisi olanlardan olsun.

Gecenin karanlığı üzerine çökünce bir yıldız gördü, "Bu benim Rabbimdir." dedi; Gözden kaybolunca, "Ben kaybolanları sevmem." dedi.

Ayı ortaya çıkarken gördü, "Bu benim Rabbimdir." dedi. O da gözden kaybolunca "Rabbim bana doğru yolu göstermezse gerçekten ben de yoldan çıkmış olan bu kavimden biri olurum" dedi.

Güneşi ortaya çıkarken gördü "İşte bu benim Rabbimdir. Bu daha büyük" dedi; O da kaybolunca dedi ki; "Ey kavmim! ortak saydığınız ne varsa ben ondan uzağım."

"Ben yüzümü dosdoğru, gökleri ve yeri yaratana çevirdim. Ben ortak koşanlardan biri değilim."

Kavmi onunla tartışmaya girdi. Dedi ki, "Siz benimle Allah hakkında mı tartışıyorsunuz? Hem de o beni tam yola sokmuşken. O'na ortak saydığınız ne ise ben ondan korkmam. Ama Rabbim bir şeyi dilemişse o başka. Rabbim her şeyi bilgisiyle kuşatmıştır. Aklınızı başınıza almaz mısınız?"

"Ona ortak saydığınız her ne ise, ben ondan nasıl korkarım? Oysa size delil olarak indirdiği bir şey yokken, siz Allah'a ortak koşmuş olmaktan korkmuyorsunuz. Eğer bilginiz varsa, bu İki taraftan hangisi güvende olma hakkına daha çok sahiptir?"

O kimseler ki, inanmışlardır ve imanlarına bir haksızlık da karıştırmamışlardır; İşte güven onların hakkıdır. Onlar doğru yola girmişlerdir.

Bu, kavmine karşı İbrahim'e verdiğimiz delilimizdir. Kimi dilersek onu kat kat yükseltiriz. Senin Rabbin yerinde karar verir ve her şeyi bilir." (En'am 6/74-83)

2- İbrahim'in Dini

"De ki, "Beni Rabbim gerçekten doğru yola sokmuştur. Dimdik ayakta duran, sapıklıktan uzak İbrahim'in dinine." O, ortak koşanlardan biri değildi.

De ki: "Benim namazım, kestiğim kurban, hayatım ve ölümüm, hep varlıkların sahibi Allah içindir.

O'nun ortağı olmaz; bana böyle emredildi. Ben müslümanların ilkiyim." (En'am 6/161-163)

"Yoksa İbrahim, İsmail, İshak, Yakup ve torunları yahudi veya hıristiyan idiler mi diyorsunuz? De ki, "Siz mi daha iyi bilirsiniz yoksa Allah mı? Allah'ın gün gibi açıkladığı bir şey kendinde iken onu gizleyenden daha zalim kim olabilir? Ne yapsanız Allah ondan habersiz olmaz." (Bakara 2/140)

"Ey Kitap ehli! İbrahim hakkında niçin tartışırsınız? Tevrat ve İncil'in indirilmesi onun zamanında değil, daha sonradır. Aklınızı kullanmaz mısınız?

İşte siz busunuz. Hadi bilginiz olan şey hakkında tartıştınız; peki ya bilginiz olmayan şey hakkında niçin tartışırsınız? Allah bilir ama sizler bilmiyorsunuz.

İbrahim, ne yahudidir, ne de hıristiyandır. Ama o dosdoğru, hakka teslim olmuş biridir. Allah'a ortak koşmuş olanlardan değildir.

İnsanların İbrahim'e en yakını, ona uyanlar, bu peygamber ve müminlerdir. Allah müminlerin dostudur.

Kitap ehlinden bir takımı bir yolunu bulup sizi saptırmak istedi. Onlar başkalarını değil, yalnız kendilerini saptırırlar ama bunu kavrayamazlar.

Ey Kitap ehli! Nasıl olar da Allah'ın ayetlerini görüp anladığınız halde tanımazlık edersiniz?

Ey Kitap ehli! Nasıl olur da hakkı batıl ile örter ve bile bile hakkı gizlersiniz?" (Ali İmran 3/65-71)

"De ki: "Allah doğruyu söylemiştir; siz İbrahim'in dosdoğru dinine uyun. O müşriklerden değildir". (Ali İmran 3/95)

"Allah uğrunda, cihadın hakkını vererek cihad edin. Sizi, o seçmiştir. Bu dinde size bir güçlük yüklememiştir. Tıpkı, babanız İbrahim'in dini gibi. O, hem bundan önce hem de bu Kuran'da sizi müslümanlar diye adlandırmıştır. Bu, elçinin size şahit olması, sizin de insanlara şahit olmanız içindir. Artık, şu namazı kılın, zekatı da verin. Allah'a sımsıkı sarılın. O sizin sahibinizdir. Ne güzel sahip ve ne güzel yardımcıdır!" (Hac 22/78)

Hz.İbrahim

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası